When a lot of people find out how little we spend compared to others on food they automatically assume I a) don't feed my children, b) don't have a healthy or balanced diet or c) think I'm crazy
Now c maybe up for debate but I certainly do feed my children and we eat very healthily and a very balanced diet.
Here is the receipt from my latest shopping, this doesn't include fruit and vegetables either or toiletries because I forgot the toiletries and I shop at a separate fruit and vegetable store so add another $80 on there.
Now c maybe up for debate but I certainly do feed my children and we eat very healthily and a very balanced diet.
Here is the receipt from my latest shopping, this doesn't include fruit and vegetables either or toiletries because I forgot the toiletries and I shop at a separate fruit and vegetable store so add another $80 on there.
So lets call it $190 for arguments sake. This $190 now includes all groceries, meats, fruits and vegetables and toiletries :) This is to last us 2 weeks, to calculate that to a month you have $380.
So what do we eat for $380 a month?
Here is a fortnightly example, I double batch so you will only see a week. This way I just cook double and have a meal ready for next week. If it cannot be frozen I just simply make it again the next week, buying in bulk saves money!
Breakfasts consist of:
Slow cooked oats - I do mix it up a little with different variations like cherry and almond or banana and blueberry.
Eggs and vegemite soldiers
Smoothies
Yoghurt and fruit sprinkled with some oats although I Plan on making my own granola one day
Scrambled eggs with baby spinach, capsicum, garlic and tomato.
For quick and on the go I have these breakfast muffins handy.
Lunches are generally:
Scrambled eggs with baby spinach, capsicum, garlic and tomato
Salad wraps with poached chicken
Poached eggs on homemade bread
Frittata and salad
Yogurt and fruit
Vegetable sticks and fruit with a homemade dip
Our dinner menu is:
S- Homemade pizzas - the kids love participating
S - Turkey chilli con carne with brown rice
M - Pumpkin soup - great winter warmer
T - Rainbow Chicken - I also add kale to this
W - Pea & ham soup - another winter classic
T - Fajitas - I do add a mix of beef and chicken here
F - Sweet potato & pear soup - can you tell I love soups in winter?!
Snacks generally are nuts, fruit, raw vegetables and yogurt.
School lunches are a little different but I'll do a new blog post on those.
So what do we eat for $380 a month?
Here is a fortnightly example, I double batch so you will only see a week. This way I just cook double and have a meal ready for next week. If it cannot be frozen I just simply make it again the next week, buying in bulk saves money!
Breakfasts consist of:
Slow cooked oats - I do mix it up a little with different variations like cherry and almond or banana and blueberry.
Eggs and vegemite soldiers
Smoothies
Yoghurt and fruit sprinkled with some oats although I Plan on making my own granola one day
Scrambled eggs with baby spinach, capsicum, garlic and tomato.
For quick and on the go I have these breakfast muffins handy.
Lunches are generally:
Scrambled eggs with baby spinach, capsicum, garlic and tomato
Salad wraps with poached chicken
Poached eggs on homemade bread
Frittata and salad
Yogurt and fruit
Vegetable sticks and fruit with a homemade dip
Our dinner menu is:
S- Homemade pizzas - the kids love participating
S - Turkey chilli con carne with brown rice
M - Pumpkin soup - great winter warmer
T - Rainbow Chicken - I also add kale to this
W - Pea & ham soup - another winter classic
T - Fajitas - I do add a mix of beef and chicken here
F - Sweet potato & pear soup - can you tell I love soups in winter?!
Snacks generally are nuts, fruit, raw vegetables and yogurt.
School lunches are a little different but I'll do a new blog post on those.
No comments:
Post a Comment